Obrázok článku

Svet podľa môjho tatka

online film zdarma

Orig. názov: Jiříkovo vidění

Žáner: dokument

Krajina: Česko

Réžia: Marta Kovářová

Scenár: Marta Kovářová

Hrajú: Jiří Svoboda, Marta Kovářová

Hudba: Budoár staré dámy

Brniansky samorast, materiálový fyzik a vášnivý kutil RNDr. Jiří Svoboda, CSc., DSc., má nápad, ako zachrániť planétu. Nikto ho však nepočúva. Jeho dcéra Marta, hudobníčka a matka dvoch detí, je naštvaná. Vezme si kameru a vydá sa s otcom „do sveta“.

Chce zistiť, či by svet mohol fungovať tak, ako si to predstavuje jej otec. Ich rozdielne povahy vnášajú do filmu humor a spoločne vymýšľajú stratégie, ako a komu túto myšlienku prezentovať; stretávajú sa s environmentalistami, aktivistami, odborníkmi a politikmi, aby sa z kuchyne dostali na svetový klimatický summit. Pokusy preniknúť do verejných štruktúr obnažujú povahu moci, ktorá rozhoduje o tom, kto, s akými otázkami a kam môže vstúpiť. Všetci oslovení sa zhodujú, na tom že ,,Jiříkova predstava, ako by mal svet fungovať je ideálna.

Napriek tomu po štyroch rokoch putovania so svojou myšlienkou globálnej uhlíkovej dane a dividendy pre všetkých, stojí sám proti všetkým. Prišli s touto myšlienkou príliš neskoro? Alebo príliš skoro? Hoci sa im nepodarí uspieť na poli medzinárodnej politiky, objavia nečakané rozmery svojho vzťahu a vďaka tomu sa zo svetového summitu v Glasgowe vrátia domov s piesňou na perách. „Globálne zdanenie uhlíka!“ Silný osobný príbeh, Jiřího humor a charizma, Martinine originálne piesne, surové filmové zábery a inšpiratívny nápad na záchranu planéty vytvárajú neprehliadnuteľný film s potenciálnym celospoločenským dosahom.